Świerże

Rzeźba świętego Jana Nepomucena czy świętego Stanisława jest w kapliczce na rozstaju dróg w Świerżach?


(...) na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 814 z drogą powiatową nr 2380 do Czemiernik stoi kapliczka, która została - niestety - odnowiona. Zdjęcia pokazują już nowy kształt obiektu, po remoncie. Dawniej kapliczka ta, według opisu nadesłanego przez R.S., wyglądała tak oto: "Wielkość mniej więcej ta sama, też cokół kamienny, ale daszek i filarki też były kamienne (czy też otynkowane). W środku stała cudna kamienna figurka, która zniknęła wraz z kapliczką. Starą." Do tej chwili nie pojawiło się w tym opisie imię Jana N., a to z powodu zastrzeżenia wniesionego przez Pietrosula. Po pierwsze zakwestionował on identyfikację świętego, po drugie skorygował lokalizację obiektu (nie Suchowola, a Świerże). Ponieważ sprawa wydaje się dyskusyjna - postać ma ubiór, krucyfiks i gest nepomucki, lecz jest bezbroda (może to skutek renowacji?) - a ponadto nie znany jest wygląd pierwszej figury w tym miejscu, to zostawiam wpis ze znakiem ¿... [źródło]





Robiąc fotografie kapliczce, usłyszałam, że ktoś z domu, stojącego po przeciwległej stronie szosy, mówi do mnie: 
- To święty Stanisław. Była kiedyś jakaś broszura, w której napisano, że to święty Jan Nepomucen. Ale to na pewno święty Stanisław. Od zawsze. Bo wie pani, kiedyś kapliczki stawiano na granicy ziemi, a okoliczny majątek należał do księcia Czetwertyńskiego. Ta kapliczka była w innym miejscu, ale jak poszerzano drogę, to ją przesunięto. Jest w okolicy jeszcze jedna, starsza, kapliczka, przy drodze do Czemiernik.

Podziękowałam panu za wyjaśnienia. Wspomnianą kapliczkę sfotografowałam wcześniej.



Przy okazji szukania wiadomości na temat kapliczki w Świerżach, znalazłam stronę poświęconą historycznym kompozycjom ogrodowym i parkowym wschodniej Polski. Zainteresowanym polecam artykuł pt. Suchowola, Kuraszew i Zawoinka. Od 1878 roku okoliczne ziemie należały do księcia Włodzimierza Światopełk-Czetwertyńskiego, w tym była Pszonka (integralna część wsi Świerże) oraz wysadzana robiniami aleja, przechodząca przez Świerże.

Wątpliwości co do patrona kapliczki pozostały. W Czemiernikach jest parafia pw. świętego Stanisława Biskupa Męczennika, do której należały opisywane tereny. Z drugiej strony - świątek wygląda na przedstawienie bardzo młodej postaci. Może to rzeźba świętego Stanisława Kostki?

Adnotacja:
  • kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena lub świętego Stanisława;
  • lokalizacja: Świerże, DW 814, gmina Wohyń, powiat radzyński, województwo lubelskie;
  • na stronie Podlaskie nepomuki jest bardzo ładne zdjęcie kapliczki na tle zachodzącego słońca;
  • data wykonania fotografii: 10.06.2020 r.

8 komentarzy:

  1. Ta kapliczka co to nie wiadomo jaki święty w niej się schronił, podoba mi się w aktualnej swojej postaci. Jednak nie wygląda ona aby o nią za bardzo dbano. Twarz świętego rysy ma młode to może rzeczywiście Stanisław Kostka. Figurka ma ciekawie udrapowane szaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro mieszkańcy twierdzą, że to święty Stanisław, to pewnie tak jest.

      Usuń
    2. To oni właściwie powinni wiedzieć najlepiej.

      Usuń
    3. Św. Stanisław Kostka od biedy, bo jednym z jego atrybutów jest krucyfiks. Ale na pewno nie św. Stanisław biskup. A że ludziom miejscowym coś się może wydawać to nie znaczy, ze tak jest. Było niedawno w necie, ze jakaś staruszka modliła się do figurki Elronda z "Władcy Pierścieni" przekonana, że to św. Antonii.

      Usuń
    4. Mario, czasami ludzie mają różne interpretacje rzeźb, bardzo dalekie od intencji twórcy.

      Usuń
    5. Darku, jeśli modlitwa pomagała znaleźć zagubione rzeczy, to w sumie wszystko jedno jak wyglądała ta figurka:)

      Usuń
  2. Tego Chińczyka gdzieś już widziałem. U Grażyny były zdjęcia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, na blogu Grażyny są zdjęcia tej kapliczki.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)