Baranówka

(...) stała tu niegdyś drewniana kapliczka ponepomucka z 1868 roku, w której brak już było figury Jana N. Doniesienie z roku 2013 mówi jednak, że sama kapliczka też już nie istnieje. Nieznana jest nawet jej dokładna lokalizacja, na pewno nie była to kapliczka z figurką św. Antoniego, również już nieistniejąca [źródło]


Jadąc do Baranówki, wiedziałam, że nie znajdę już kapliczki świętego Jana Nepomucena. W takich przypadkach rozglądam się po miejscowości, próbując sfotografować coś ciekawego.



Tym razem byłą to kapliczka Najświętszej Maryi Panny, wkomponowana w oryginalną i rzadko na terenie Lubelszczyzny spotykaną bramę.


Adnotacja: 
  • wzmianka na temat kapliczki świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Baranówka, gmina Lubartów, powiat lubartowski, województwo lubelskie; 
  • data wykonania fotografii: 27.08.2020 r.

10 komentarzy:

  1. Piękna brama i trafiony pomysł aby wkomponować w nią kapliczkę, bardzo ładna całość.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa ta brama..bardzo mi przypomina bramy Maramureszu w Rumunii...zagladnij i zobacz, jezeli ich nie widzialas...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za podpowiedź. Świadomie napisałam w komentarzu u Marii, że brama przypomina te z Zakopanego. W pobliskim Łańcuchowie przed dworem wykonano bramę według projektu Witkacego. Można znaleźć ją teraz w skansenie w Lublinie https://www.facebook.com/skansen.lublin/photos/a.1896922687027176/1871249802927798/?type=3.
      Bramy maramurskie wyróżnia to, że oparte są na trzech słupach. Tu jest inaczej.

      Usuń
    2. Przypomina mi, popatrzylam i przenioslam sie do Maramureszu, nie koniecznie musi byc identyczna, ten daszek pokryty gontami, rzezbienia...po prostu mi przypomina.

      Usuń
  3. Sam nie wiem... Wygląda estetycznie, ale czy to styl lubelskiego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to styl zakopiański.

      Usuń
    2. Pytanie było raczej retoryczne :D W sensie: czy akurat takie budowle stawiać w lubelskim? czy nie lepiej poszukać czegoś oryginalnego, co się będzie kojarzyć z tradycyjnym budownictwem regionu?

      Usuń
    3. Myślę, że trudno by było znaleźć coś z tradycji regionu lubelskiego. W Muzeum Wsi Lubelskiej jest brama do dworku, przeniesiona z niedalekiego Łańcuchowa, a zaprojektowana przez Witkacego (w stylu zakopiańskim).
      A palmy, święcone w Niedzielę Palmową są w naszym regionie najczęściej... wileńskie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)