Raczki

W artykule Józefy Drozdowskiej pt. "Wizerunki św. Jana Nepomucena z terenu powiatów suwalskiego i sejneńskiego" [w: Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego nr 15-16, Białystok 2010, str. 166-168] znalazłam opis i fotografie rzeźby z 2009 roku.


W kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach znajduje się ludowa figura św. Jana Nepomucena.


Parafia Dowspuda (dzisiejsze Raczki) powstała z woli Maryny Grzegorzowej Massalskiej, córki Stanisława Raczkowicza 26 VI 1599 roku. Ona też ufundowała pierwszy kościół pw. Św. Trójcy, Wniebowzięcia NMP i św. Michała. Obecny kościół to świątynia klasycystyczna, murowana, trójnawowa, przebudowana według projektu Henryka Marconiego. 



Rzeźba św. Jana Nepomucena ustawiona jest w tymże kościele na posadzce, na drewnianym cokole przy kolumnie lewej nawy bocznej. Wykonana z drewna, polichromowana, pełnoplastyczna, o wysokości 140 cm. Przedstawia świętego w lekkim kontrapoście, głowa świętego, z dość długimi pofalowanymi jasnobrązowymi włosami i zarostem, lekko przechylona w lewą stronę. Twarz o wyrazie uduchowionym, z oczyma wzniesionymi ku górze. 
W rękach lekko wysuniętych do przodu trzyma: w lewej brązowy krzyż, zaś w prawej zielony liść palmowy. Ubrany jest w czarną sutannę, białą komżę zdobioną u dołu i przy zakończeniu rękawów koronką i krótką czarną pelerynę, zawiązaną na kokardę niebieską wstążką, na niej założony łańcuch z krzyżykiem. Na szyi wysoka niebieska koloratka. Fałdy stroju układają się naturalnie, jedynie dołem są załamane. Spod ·sutanny widoczne są czarne buty. Na głowie czarny biret. 
Według informacji zamieszczonej na karcie ewidencyjnej rzeźba jest wielokrotnie przemalowana. [źródło, fotografie rzeźby]
 


Podobne informacje można przeczytać na stronie nepomuki.pl.
(...) w tej miejscowości na granicy województw trockiego i podlaskiego, w kościele Świętej Trójcy umieszczono drewnianą ludową rzeźbę św. Jana Nepomucena z 1842 roku, jak głosi napis na cokoliku, uzupełniony o nieco tajemnicze litery "KW II t 5"cc. [źródło, kolorowe fotografie rzeźby]
 
 
Na jednej ze ścian kościoła, w niszy, umieszczona jest rzeźba świętego Jana Kantego.


Na terenie przykościelnym ustawione są krzyże i tablice pamiątkowe.





Adnotacja:
  • rzeźba świętego Jana Nepomucena w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej; 
  • lokalizacja: Raczki, gmina Raczki, powiat suwalski, województwo podlaskie; 
  • data wykonania fotografii: 18.07.2020 r. i 30.08.2021 r.

6 komentarzy:

  1. Niezwykle podoba mi się rzeźba Jana Kantego, Jan Nepomucen wykonany w tym stylu pewnie byłby równie interesujący.
    Kościół także bardzo mi się podoba, prosta bryła i ciekawa wieża.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie, rzeźba świętego Jana Kantego zwraca uwagę swoją innością.

      Usuń
  2. Jan Kanty w stylu egipskim.
    Te metalowe krzyże są ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe porównanie do stylu egipskiego. Dzięki.

      Usuń
  3. Kosciol zamkniety wiec sie obrazilam i usiadlam na ulicy a Ty krecilas sie po przykoscielnych terenach. Zagladalas przez dziurke id kluczam ale nepomuka nie dojrzalas..
    Teraz zamyka sie koscioly wiec trudno zobaczyc co we wnetrzu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem można przez dziurkę od klucza dostrzec coś interesującego. Trzeba będzie tam pojechać w godzinach odprawiania nabożeństw.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)