Na stronie nepomuki.pl jest następująca informacja:
Koło stacji PKP ustawiono szklaną klatkę na słupie, a w niej zamknięto współczesną szablonową figurę Jana N. z firmy Popiel w Kielcach... [źródło, fotografie kapliczki]
Koło stacji PKP ustawiono szklaną klatkę na słupie, a w niej zamknięto współczesną szablonową figurę Jana N. z firmy Popiel w Kielcach... [źródło, fotografie kapliczki]
Mimo że tekst i zdjęcia pochodzą sprzed trzech lat, na placu przed dworcem nie ma już kapliczki.
Jedna z mieszkanek przydworcowego bloku poinformowała mnie, że w związku z przebudową placu i remontem dworca, kapliczka została zabrana przez "gminę" i nie wiadomo, co będzie z nią dalej.
Poniżej kilka informacji na temat dworca kolejowego w Niedrzwicy Dużej.
W XIX i XX wieku ranga Niedrzwicy Dużej systematycznie rosła - po umieszczeniu w niej siedziby władz gminy (1866) i wybudowaniu w 1916 linii kolejowej z dworcem i punktem rozładunkowym we wsi. Obecny budynek dworca pochodzi z lat 30-tych XX wieku. Jest murowany, składa się z dwóch niesymetrycznych części. Jedna jest piętrowa (plus poddasze), z małą, parterową przybudówką, druga parterowa. Budynek jest wzmocniony skarpami. [źródło]
Obecnie dworzec składa się z trzykondygnacyjnej części mieszkalnej oraz jednokondygnacyjnej części publicznej z nieużytkowanym poddaszem. Część publiczna budynku dawnego dworca będzie natomiast przeznaczona na cele gastronomiczne. Oprócz tego na dworcu miałaby się znaleźć w jednym z pomieszczeń poczekalnia. Zgodnie z założeniami przy dworcu miałyby się znaleźć miejsca parkingowe, zatoka dla autobusów, zatoka postojowa w ramach systemu Kiss & Ride, wiata przystankowa i rowerowa. [źródło]
Mam nadzieję, że na terenie przydworcowym znajdzie się miejsce dla kapliczki i rzeźba świętego Jana Nepomucena niedługo wróci na swoje miejsce.
Adnotacja:
Adnotacja:
- nieistniejąca kapliczka świętego Jana Nepomucena;
- lokalizacja: plac przed dworcem PKP, Niedrzwica Duża, gmina Niedrzwica Duża, powiat lubelski, województwo lubelskie;
- data wykonania fotografii: 21.08.2020 r.
Dworzec nie wyglądał reprezentacyjnie, dobrze więc że go remontują. I niech Nepomucen wróci na placyk, mogliby mu na tym placyku jakieś kwiaty posadzić. Szklana gablota ma tą zaletę, że rzeźba jest widoczna w całości. Nepomuk zaś niebrzydki szkoda że plastykowy.
OdpowiedzUsuńDworce budowane ponad 100 lat temu przy tej trasie są solidnie zdbudowane. Należy im się renowacja, ostatnio odremontowano dworzec w Lublinie. A gablota z rzeźbą to, faktycznie, dobry pomysł na ekspozycję, choć ja wolę tradycyjne kapliczki.
UsuńGmach dworca ciekawy, moze bedzie odrestaurowany a potem postawia Nepomucena, kapliczka cala ze szkla, tego jeszcze nie bylo, uwazam jak MAria, ze to calkiem niezlly pomysl.
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że kapliczka wróci na swoje miejsce. W budynku dworca będą kasy biletowe i ekspozycja muzealna (pamiętasz Czyżew?).
UsuńPAmietam a jakze, calkiem ladne miejsce
UsuńMyślę, że tu będzie podobnie.
Usuń