Sejny

Na stronie nepomuki.pl opisany jest dokładnie obraz, przedstawiający świętego Jana Nepomucena.


(...) w podominikańskiej bazylice Nawiedzenia NMP znajduje się ołtarz Św. Antoniego, gdzie w górnej części znajduje się obraz Św. Jana Nepomucena z drugiej połowy XVIII wieku, o wymiarach 80 x 80 cm, namalowany na płótnie techniką olejną. Święty przedstawiony w półpostaci. Pochylony do przodu, z oczyma spuszczonymi i wpatrującymi się w krucyfiks, który trzyma w rękach. Trzyma w nich również zieloną gałązkę palmową. Przed nim na pulpicie leży otwarta księga, o którą oparta jest zalakowana biała koperta - nieczęsty motyw zapieczętowanego listu. Ubrany jest w strój liturgiczny. Głowę otacza nimb z pięciu gwiazd. Tło na obrazie ciemne. Obraz oprawiony jest w złoconą, rokokową, trójkątną ramę... [źródło]


W artykule Józefy Drozdowskiej pt. "Wizerunki św. Jana Nepomucena z terenu powiatów suwalskiego i sejneńskiego" [w: Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego nr 15-16, Białystok 2010, str. 168-171] znalazłam opis obrazów i rzeźby z Sejn. Są też tam fotografie z 2009 i 2010 roku.

Barokowy obraz z wizerunkiem św. Jana Nepomucena, pochodzący z 2. poł. XVIII wieku, o wymiarach 80x80 cm, namalowany jest na płótnie techniką olejną. Święty przedstawiony w półpostaci. Pochylony do przodu z oczyma spuszczonymi do dołu i wpatrującymi się w krucyfiks, który trzyma w rękach. Trzyma w nich również wraz z krzyżem zieloną gałązkę palmową. Przed nim na pulpicie leży otwarta księga, o którą oparta jest zalakowana biała koperta. Święty Jan Nepomucen ubrany jest w strój liturgiczny, białą komżę, na którą nałożony jest futrzany płaszcz w formie peleryny, zielony, podbity czerwoną tkaniną. Pod szyją widnieje granatowa wysoka koloratka. Na piersi dystynktorium zawieszone na łańcuchu. Twarz świętego okala zarost i długie pofalowane włosy nakryte czarnym biretem. Głowę otacza nimb z pięciu gwiazd. Tło na obrazie ciemne. Obraz oprawiony jest w złoconą rokokową trójkątną ramę. Autor obrazu jest nieznany. 


Figura świętego z bocznego rokokowego ołtarza św. Józefa, umieszczona w tym kościele z boku na tle prawego pilastra, według niektórych autorów jest wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Inni podają, że po obu stronach ołtarza stoją figury dominikanów.



Przedstawiona postać wykonana w białym stiuku z pozłacanymi obrzeżami szat stoi w lekkim kontrapoście, w nieco rozwianym stroju kapłańskim podobnym do tego, jaki nosił św. Jan Nepomucen (sutanna zapinana na guziki, komża zdobiona u dołu koronką i futrzana peleryna na podbiciu). Głowę okala zarost i falowane włosy. Oczy ma wzniesione ku górze, ręce uniesione. W lewej dłoni trzyma krzyż.




W Sejnach jest jeszcze jeden obraz z wizerunkiem świętego Jana Nepomucena, który obecnie znajduje się na sejneńskiej plebanii. Został przeniesiony z kruchty kościoła filialnego pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, XIX-wiecznego neogotyckiego kościoła poewangelickiego.


Według przekazu ks. Władysława Napiórkowskiego, interesującego się historią regionalną, obraz św. Jana Nepomucena znajdował się na terenie sejneńskiego podominikańskiego klasztoru, zaś w okresie międzywojennym w utworzonym w budynku poklasztornym gimnazjum męskim. 


Święty Jan Nepomucen przedstawiony na obrazie podobny jest do wizerunku świętego z bazyliki. Również na nim święty przedstawiony jest w półpostaci. Głowę, okoloną zarostem i długimi pofalowanymi rudymi włosami, ma opuszczoną ku dołowi, a oczy skierowane na trzymany w obu rękach krucyfiks. Przy krucyfiksie nie ma palmowej gałązki. Święty ubrany jest w białą komżę z wąskimi rękawami ozdobionymi koronką, na szyi granatowa koloratka. Na komży nałożony płaszcz w formie peleryny z sobolowych skórek, a na nim łańcuch z czteroramienną gwiazdą (dystynktorium) z błękitną łezką w środku. Głowę nakrytą czarnym biretem otacza okrągły nimb z sześciu gwiazd. Tło obrazu jest ciernne. 
Obraz o wymiarach 70x56 cm namalowany został techniką olejną na płótnie. Otacza go drewniana brązowa rama. Obraz nie jest sygnowany. Nieznany jest jego autor i czas powstania. Jest podniszczony i wymaga konserwacji. Nie został dotąd zewidencjonowany i zarejestrowany. [źródło, czytelne fotografie obrazów i rzeźby]


Niestety, dotarłam tylko pod kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, nie trafiłam na plebanię i nie widziałam drugiego obrazu.

Adnotacja:
  • obraz i rzeźba świętego Jana Nepomucena w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz obraz na plebanii; 
  • lokalizacja: Sejny, powiat sejneński, województwo podlaskie; 
  • data wykonania fotografii: 16.07.2020 r.

4 komentarze:

  1. Tutaj też by się przydał teleskopowy kijek do lepszego sfotografowania obrazu ze szczytu ołtarza.

    OdpowiedzUsuń
  2. DAriusz przypomina o kijku teleskopowym, trzeba bedzie sie rozejrzec , moze nie taki drogi. A ten Nepomucen ktorego nie widzialysmy ma 6 gwiazdek na aureoli, tez inaczej...
    JA i M. zapamietamy na dlugo siostre Barbare, ktora nam opowiedziala o Nepomucenie i nas skarcila, ze jestesmy za glosne, przypominajac nam ze jestesmy w swiatyni. a my tak reagowalysmy na jej opowiesc...nie docenila nasz entuzjazm.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)