Szczebra

Przejechałam miejscowość wzdłuż i wszesz zanim odszukałam kapliczkę, ukrytą w drzewach. Zawiodła nawigacja, gdyż dom nr 54 zaznaczony był zupełnie gdzie indziej.


Przy drodze z Augustowa do Suwałk, niedaleko mostu na Bliźnie, stoi kapliczka słupowo-szafkowa z 1991 roku, postawiona na miejscu starszej. Wewnątrz polichromowana figurka Jana N.
[źródło]


W artykule Józefy Drozdowskiej pt. "Kapliczki św. Jana Nepomucena na terenie powiatu augustowskiego" [w: Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego nr 12, Białystok 2006, str. 160-161] znalazłam opis i fotografie kapliczki z 2005 roku.

W Szczebrze, jak zapamiętali mieszkańcy, figurka św. Jana Nepomucena była już przed drugą wojną światową. Możliwe, że historia jego kultu sięgą podobnie jak i w Studzienicznej, XVIII bądź XIX wieku. W 1795 roku utworzono w Szczebrze parafię, w obrębie, której leżała wówczas Studzieniczna. Odnowiona 14 lat temu kapliczka stoi na wysokim słupie przy ogrodzeniu posesji Wacława Dawidejta, tuż przy drodze prowadzącej z Augustowa do Suwałk i w niedalekiej odległości od rzeki Blizny. Początkowo, o czym wspominali rozmówcy, jej skrzynka wisiała na sąsiadującym z kapliczką drzewie, a następnie przeniesiono ją na drewnianą kolumnę. Wykonana była w formie oszklonej z trzech stron, prostokątnej szafki, nakrytej dwuspadowym daszkiem, zwieńczonym małym kutym krzyżykiem. Podstawę jej stanowił podwójnie profilowany słup ustawiony po przeciwnej stronie drzewa. Z czasem uległa zniszczeniu. Obecna kapliczka pobudowana została w 1991 roku, o czym świadczy wyryta na jej frontonie data. Umieszczona jest na wysokim, czworobocznym słupie. Ma formę prostokątnej skrzynki, z trzech stron oszklonej i przykrytej dwuspadowym daszkiem. Ustawiona jest szczytem do drogi. Drewniana figurka świętego jest polichromowana. Jan Nepomucen ubrany jest w czarną sutannę i takiż biret, białą rokietę i brązowy mantolet. Ukazany frontalnie, z głową przechyloną na prawo, w złożonych na piersi rękach trzyma przytulony do prawego boku biały krzyż. Kapliczkę wykonał nieżyjący już Jan Juśkiewicz. Autor rzeźby i czas jej wykonania są nieznane. [źródło]


Dla osób szukających kapliczki świętego Jana Nepomucena dobrym odniesieniem jest kapliczka z 1902 roku, stojąca w cieniu ponad stuletniego dębu po drugiej stronie drogi.






Adnotacja: 
  • kapliczka świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Szczebra nr 54, gmina Nowinka, powiat augustowski, województwo podlaskie; 
  • szablon: Zakład św. Wojciecha w Warszawie;
  • data wykonania fotografii: 18.07.2020 r.

6 komentarzy:

  1. Bardzo fajnie wygląda ta kapliczka wśród tej zieleni. A Nepomucen bardzo ładny i realistycznie wyrzeźbiony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto było zjechać całą okolicę, by w końcu trafić w to miejsce.

      Usuń
    2. Warto, bo i dąb po drugiej stronie piękny, a kapliczka obok niego bardzo ciekawa.

      Usuń
    3. Podzielam Twoją opinię.

      Usuń
  2. Gdyby słup był betonowy kapliczka postałaby dłużej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, ale jak taka kapliczka wyglądałaby na betonowym słupie.

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)