Suwałki

Będąc przejazdem w Suwałkach, chciałam zobaczyć rzeźbę świętego Jana Nepomucena ze Strzelcowizny, przechowywaną w tutejszym muzeum.





Niestety, byłam zbyt późno, muzeum było zamknięte. Fotografie rzeźby można zobaczyć na stronie nepomuki.pl, gdzie zamieszczono jej opis.

Drewniana figura Jana N. z XIX wieku pochodząca ze Strzelcowizny (gm. Płaska, pow. Augustów) nad Czarną Hańczą dziś rezyduje w Muzeum Okręgowym w Suwałkach [nr MOS/E/1763]. Autor nieznany, drewno ze śladami polichromii, wysokość 89 cm. Była obecna na wystawie "Święty Przydrożny".[źródło, fotografia rzeźby]

Bogatsze informacje znalazłam w artykule Józefy Drozdowskiej pt. "Kapliczki św. Jana Nepomucena na terenie powiatu augustowskiego" [w: Biuletyn Konserwatorski Województwa Podlaskiego nr 12, Białystok 2006, str. 158].

W Strzelcowiźnie nie ma dzisiaj pamiątek po św. Janie Nepomucenie, ani w postaci figurek, ani kapliczek. Zostało jednak wspomnienie o umieszczonej w przydrożnej kapliczce dziewiętnastowiecznej ludowej rzeźbie, która do 1960 roku chroniła pięknie wijącą się rzeczkę Paniówkę. I chociaż nie ma już po niej śladu, starsi mieszkańcy pamiętają, że stała nad Paniówką, mimo iż nie potrafią dokładnie określić jej lokalizacji. Jan Nepomucen został w latach sześćdziesiątych XX wieku przewieziony do Muzeum Okręgowego w Suwałkach i jest eksponowany na wystawie poświęconej Marii Konopnickiej w muzeum jej imienia. Figura jest rzeźbą wolnostojącą, pełną, o masywnej formie. Postać przedstawiona frontalnie stoi na cokole. Prawa ręka opuszczona wzdłuż tułowia, lewa ugięta w łokciu, złożona na piersi. Twarz o płytko rzeźbionych rysach okalają falujące włosy i krótka broda z wąsami. Rzeźba została wykonana z lipowego drewna i zgodnie z obowiązującą tradycją przedstawiona w szatach kanonika. Autor figury jest nieznany. [źródło, fotografia rzeźby z 2005 roku oraz fotografia rzeczki Paniówki] 

P.S. Zwiedzając muzeum latem 2021 roku, nie spostrzegłam rzeźby świętego Jana Nepomucena.

Adnotacja:
  • rzeźba świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Suwałki, Muzeum Okręgowe, ul. Kościuszki 81, powiat suwalski, województwo podlaskie;
  • data wykonania fotografii: 17.07.2020 r.

4 komentarze:

  1. Ciekawy budynek muzeum i bardzo ciekawy kamień.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Następnym razem spróbuję pojechać tam tak, aby zobaczyć ekspozycję.

      Usuń
  2. I kolejna nieudana wyprawa. Najpierw zamknięty kościół, teraz muzeum. Musisz lepiej planować swoje wyjazdy :)

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)