Kijany

Brak atrybutów typu: krzyż, palma nie pozwala stwierdzić na 100% czy rzeźba w Kijanach przedstawia świętego Jana Nepomuka.


(...) rzeźba świętego aspirującego do miana Nepomuka, która flankuje ołtarz św. Anny Samotrzeciej w płd. kaplicy kościoła św. Anny... [źródło]




Parafię rzymskokatolicką w Kijanach ufundował i uposażył Piotr Czerny chorąży lubelski, ten sam, który wraz z babką króla Jana III Sobieskiego ufundował i uposażył kościół bernardynek w Lublinie.
Budowla ta dość szybko zasłynęła dzięki cudownemu obrazowi Matki Bożej Kijańskiej do którego zaczynały przybywać pielgrzymki. W 1672 r. podróżnik Verdun zanotował tu istnienie wsi z kościołem. W 1683 r. Atanazy Miączyński przed wyprawą wiedeńską pod wodzą Jana III Sobieskiego złożył śluby przed cudownym obrazem Matki Boskiej Kijańskiej, że gdy szczęśliwie powróci, postawi w Kijanach murowany kościół i obraz Matki Bożej umieści w wielkim ołtarzu. Po szczęśliwym powrocie w 1686 r. rozpoczął realizację ślubowania. Budowę zakończył w 1723 r. jego syn Piotr Miączyński. 
Jest to budynek murowany, jednonawowy. Mimo zmian zachował charakter barokowy. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia, przy nawie dwie kaplice wybudowane wraz z kościołem, Ołtarz główny, ambona, chrzcielnica i dwa ołtarze boczne są rokokowe. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Szkaplerznej z końca XVI lub początku XVII w., w zwieńczeniu ołtarza obraz świętej Anny Samotrzeć z XVIII w. Po prawej stronie nawy znajduje się ołtarz z obrazem św. Antoniego z XVIII w., a na zasuwie obraz św. Mikołaja. W bocznych ołtarzach obrazy z czasów późniejszych .Na chórze zainstalowane są 12-głosowe organy. W zakrystii przechowywane są zabytkowe ornaty i 2 kielichy oraz komoda z XVIII w. [źródło]


Adnotacja:
  • rzeźba świętego Jana Nepomucena (?) w kościele pw. Świętej Anny;
  • lokalizacja: Jawidz, gmina Spiczyn, powiat łęczyński, województwo lubelskie;
  • data wykonania fotografii: 20.08.2020 r.

2 komentarze:

  1. Rzeźba świętego wspaniała, realistyczna, dynamiczna, budzi podziw, jednak ludowe świątki jakby sympatyczniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)