Lądek-Zdrój_figury

Lądek jest miejscem szczególnym na moim Nepomuckim szlaku. Tutaj, w latach 90. XX wieku, pierwszy raz zwróciłam uwagę na figurę świętego Jana Nepomucena.

 

Most św. Jana w Lądku-Zdroju (niem.: Johannisbrücke) – kamienny dwuprzęsłowy most położony w centrum Lądka-Zdroju przy ulicy Krótkiej nad rzeką Białą Lądecką.
Historia i architektura
Został zbudowany w 1565 roku z kamienia łamanego. Przy jego budowie zastosowano jako spoiwo kurze białka zamiast wapna. W ciągu kolejnych stuleci był wielokrotnie modernizowany w latach: 1752, 1783 i 1822. W 1709 roku staraniem mieszkańców miasta umieszczono na nim figurę św. Jana Nepomucena.
Na postumencie Inskrypcja po łac. HÆC STATVA HONORI PERPETVO SANCTI IOANNIS NEPOMVCENI AB INCOLIS CIVITATIS HVIVS EXPENSIS VERE PIIS ERECTA/Pomnik na wieczną część św. Jana Nepomucena sumptem mieszkańców miasta wzniesiony, z chronostychem LCCCCCCMXVVVVVVVIIIIIIIIIIIIII - 1709 wskazującym rok postawienia figury.
[źródło]

Kamienna figura Jana N. na moście św. Jana z 1565 roku na rzece Białej Lądeckiej. Na froncie cokołu chronostych dający sumę 1709, w tłumaczeniu: "Ten pomnik ku wiecznej czci dla Świętego Jana Nepomucena został z prawdziwą pobożnością wzniesiony przez mieszkańców miasta". Natomiast powyżej tej inskrypcji na gzymsie cokołu widnieje uzupełniająca data XVI MAII, czyli 15 Maj. Zatem dokładna data wystawienia tego pomnika to - 15 Maj 1709 rok. Z boku inny, słabo czytelny chronostych, uwieczniający renowację rzeźby słowami "Z dobrowolnych datków statua ta została odnowiona" (1752). Renowację wykonali J.Piaggi lub J.Pozzo oraz Michał Klahr Młodszy, co uwieczniono sygnaturami I.P. / M.K. na tylnej ścianie. Kolejne renowacje miały miejsce w latach 1783 oraz 1822 i znowu daty te wyryto na tablicy. Naprzeciw pomnika z figurą JN po wewnętrznej stronie balustrady mostu, który nosi imię Jana N., wmurowano tablicę z datami dotyczącymi tego mostu czyli jego budową, renowacją i wybrukowaniem: ERBAUD 1565 / RENOVIRT 1783, BELEGT 1822. [źródło, stare fotografie]









7.10. 2013 roku odbyło się uroczyste wprowadzenie figury świętego Jana Nepomucena na jego miejsce na moście po gruntownej renowacji. 


 

(...) drugi tutejszy Nepomuk stoi za miastem w kierunku północno-zachodnim, przy ul. Wiejskiej, nad stromym brzegiem Białej Lądeckiej, u stóp Radoszki. Kamienny, w kontrapoście i z krucyfiksem, bez aureoli i z biretem w ręku. Wykonany został przez Henryka Klahra (1779-1873), syna Ignacego Klahra (inne źródło podaje Kajetana Klahra, brata Henryka), i podaje datę 1809. Miało to być wotum za uratowanie życia w niebezpiecznym wypadku, kiedy to pewien rzeźnik razem z rozjuszonym buhajem spadł ze stromego brzegu do rzeki. Taką fundację ma potwierdzać umieszczona na cokole płaskorzeźba przedstawiająca głowę wołu i dwa skrzyżowane topory. W tym samym kartuszu herbowym widoczne również inicjały F.W., prawdopodobnie fundatora pomnika. Powyżej płaskorzeźbione przedstawienie wieńca laurowego na którym wsparty jest cokół pomnika z kartuszem i inskrypcją o treści: "St. / Johannes / von Nepomuk / Bitte fűr uns. Z tyłu cokołu widoczne inicjały i data twórcy tego pomnika: H.K.Ig. / 1809. Są to inicjały Henryka (Heinricha) Klahra (syna Ignacego Klahra) [źródło]




Inne wyobrażenia świętego Jana Nepomucena są we wpisie Lądek-Zdrój.

Adnotacja:

  • most i dwie figury świętego Jana Nepomucena;
  • lokalizacja: Lądek-Zdrój, gm. Lądek-Zdrój, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie;
  • data wykonania fotografii: 2-14.08.2023 r.

12 komentarzy:

  1. Ten pierwszy jakoś szybko pozieleniał na twarzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sądzę, że warunki atmosferyczne, panujące w tym miejscu, sprzyjają zazielenieniu.

      Usuń
    2. Trochę się obawiam, czy to jednak nie jakiś feler konserwacji.

      Usuń
    3. A może to różnica w strukturze kamienia?

      Usuń
  2. Oba pomniki bardzo ciekawe.
    Surowy górski klimat, wilgotne powietrze, promienie słoneczne docierają do nich krótko w ciągu dnia, do tego drugiego to może wcale nie docierają, pewnie dlatego mchy bardzo je lubią.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz, rację, druga figura jest w zupełnym cieniu listowia.

      Usuń
  3. podobają mi się nepomuki mostowe, tak jak w Pradze na moście Karola. lądkowy tez ładny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mostowe, to znaczy takie "na miejscu", też lubię. W moich okolicach raczej są "rozdrożne".

      Usuń
    2. Nepomucena na moście już nie ma, zabrała go fala powodziowa, most mocno uszkodzony.
      "Sebastian Jakobschy
      Biedny Nepomucen, porwany przez wodę 😔😔"
      "Maggie Sienkiewicz
      czy ktos zabezpieczył rzezbe?
      3 godz.
      Odpowiedz
      Małgorzata Kulińska
      Maggie Sienkiewicz Niestety rzeźba popłynęła 😢,trwają poszukiwania"
      https://www.facebook.com/photo?fbid=1023135643156042&set=pcb.1023138203155786

      Usuń
    3. To, co się tam działo ostatnio, to ogromna tragedia nie tylko dla Lądka, ale i dla wszystkich terenów zajętych powodzią.

      Usuń
    4. Tak!
      Żywioły są straszne!

      Usuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)