Nowiny Horynieckie

Przy drodze we wschodniej stronie Nowin Horynieckich, na niewielkim pagórku bieli się kapliczka, która jest ściśle związana z historią tych terenów. Datowana jest na XVII wiek. Kapliczka nazywana jest również kapliczką: Sobieskiego lub Turecką. 
 


Odwołując się do lokalnej tradycji natrafiamy na historię kiedy to jesienią 1672 roku tatarski zagon powraca z łupieżczej wyprawy. Przechodzący w pobliżu wsi Tatarzy prowadzili liczny jasyr. Ponieważ nie mogli przedrzeć się przez okoliczne podmokłe tereny i wezbrane jesienią potoki zmusili jeńców, by wozami przywieźli kamień i z niego usypali groblę. Nadciągnęły wojska Jana Sobieskiego, które rozbiły Tatarów i uwolniły jasyr. W podzięce za uratowanie życia ocaleni więźniowie postanowili wznieść kapliczkę. Do tego celu użyli wieziony na wozach kamień. Od tego czasu na wzgórzu dominującym nad wsią wznosi się kamienna kapliczka, której obecna forma pochodzi z I połowy XIX wieku. Patronuje jej św. Jan Nepomucen, którego figura znajduje w kapliczce.
[źródło
 


 
Budynek miał pierwotnie dach kryty gontem. Pod koniec XIX w. został on zmieniony na blaszany. Wiąże się z tym przekaz o pochodzeniu środków na remont. Otóż pod koniec lat 70. XIX w. mieszkaniec Nowin Horynieckich miał paść w okolicach kapliczki krowy i znaleźć przypadkiem sakiewkę z pieniędzmi. Pomimo ogłoszeń w kościele w Horyńcu właściciel się nie zgłosił. Uczciwy znalazca przeznaczył pieniądze na cele społeczne: szkołę w Nowinach, wymianę dachu w kościele w Horyńcu, nową kaplicę w miejscu objawienia Matki Boskiej w Nowinach i blachę na kapliczkę turecką. Była to więc poważna kwota, a uczciwość pasterza wielka. [źródło]
 


(...) przepięknie położona kapliczka nepomucka z sygnaturką. Wewnątrz rzeźba JN wykonana zapewne z malowanego gispu. Jak głosi tradycja kapliczka wzniesiona została przez Polaków wziętych do niewoli przez Turków i uwolnionych przez króla Jana III Sobieskiego. To zbyt wcześnie na Nepomucena, ale co do samej kapliczki - kto wie... [źródło]
 




W pobliżu kapliczki  znajduje się kamienny krzyż z lat 1914-20 z napisem Od powietrza głodu ognia i wojny zachowaj nas Panie.
 
 
 
 



Adnotacja: 
  • kapliczka z rzeźbą świętego Jana Nepomucena; 
  • lokalizacja: Nowiny Horynieckie, gmina Horyniec, powiat lubaczowski, województwo podkarpackie; 
  • data wykonania fotografii: 10.11.2019 r.

4 komentarze:

  1. Miejsce ładnie utrzymane, chociaż po malunku krzyża widać, że konserwowane mało fachowo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest to jedna w moich ulubionych kapliczek.

      Usuń
  2. Bardzo ładna kapliczka wśród drzew ze zgrabną sygnaturką.
    Widać że to miejsce ma dobrych opiekunów.

    OdpowiedzUsuń

Miło mi, że tu zaglądasz i zostawiasz ślad. Dziękuję:)